UZBUDLJIVA PENAL-SERIJA

Susret trećeg pretkola Evropske lige između Ajaxa i Panathinaikosa je ušao u historiju evropskih takmičenja kao meč sa najvećim brojem izvedenih penala na kraju meča.

U prvom susretu u Atini Ajax je slavio sa 1:0, a sinoć je Tete u 89. minuti pogodio za vodstvo Panathinaikosa od 1:0, te je susret otišao u produžetke.

Nakon dodatnih 30 minuta nije bilo golova, te je putnik u play-off za Evropsku ligu odlučen izvođenjem penala.

A izvedeno ih je čak 34. Ajax je propustio četiri prilike da završi meč jer su Brobbey na 4:4, Traore na 5:5, Baas na 5:5, te ponovo Brobbey na 12:12 propustili priliku završiti posao.

Na kraju je u 17. seriji Gaaei nakon promašaja Vilhene zaključio priču i odveo Ajax u play-off rezultatom 13:12 nakon izvođenja penala.

Ovo je bila najduža penal-serija u historiji evropskih takmičenja. Rekord su držale U21 reprezentacije Nizozemske i Engleske koje su na Euru 2007. izvele ukupno 32 penala.