Pariz 2024

Kosovska džudistkinja Laura Fazliu osvojila je u utorak bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. u kategoriji do 63 kilograma.

Ona je pobijedila Hrvaticu Katarinu Krišto i tako osvojila prvu olimpijsku medalju u karijeri.

Direktna borba za bronzu između Fazliu i Krišto bila je vrlo izjednačena u regularnom vremenu, a produžeci, poznati kao "zlatni bod", bili su potrebni da bi se odredio osvajač bronzane medalje.

Fazliu (23) je pobijedila zahvaljujući ustanovljenom prekršaju hrvatske džudašice.

Ovo je ukupno peta olimpijska medalja u istoriji kosovskog sporta, a druga iz Pariza 2024, nakon srebrne medalje koju je za vikend osvojila Distria Krasniqi.

Džudo je jedini sport koji je Kosovu dosad donio olimpijske medalje.

Ovog puta Kosovo je na Olimpijadi predstavljeno sa devet sportista - u sportovima kao što su džudo, plivanje, atletika i boks.

Adel Shabović, Nora Gjakova, Akil Gjakova i Donjeta Sadiku, završili su takmičenja bez medalja.

Narednih dana nastupit će i Gresa Bakraqi u atletici, Hana Beiqi u plivanju, te Loriana Kuka u džudu.

Ljetne olimpijske igre održavaju se svake četiri godine i smatraju se vodećim svjetskim višesportskim pojedinačnim i timskim natjecanjem.

Kosovo je debitiralo 2016. na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru.