Pariz 2024

Među 10.500 sportista, koliko se očekuje da će učestvovati na ovogodišnjim Igrama, za više od 300 medalja boriće se i nekoliko stotina takmičara sa Balkana.

Za nešto više od 15 dana počinje najveća sportska svetkovina - Olimpijske igre u Parizu, a među 10.500 sportista svijeta za više od 300 medalja boriće se i nekoliko stotina takmičara sa Balkana.

Atlete Srbije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Kosova, Bugarske, Albanije, Grčke i drugih zemalja iz regiona, nadmetaće se u 32 različita sporta.

Glavni grad Francuske će od 26. jula do 11. avgusta biti svjetska prestonica sporta, okupljajući milione gostiju i milijarde ljudi pred televizorima.

Kvalifikacije za pojedine discipline i dalje traju, te će konačan broj sportista koji su ispunili olimpijske norme i kvote biti poznat u danima pred početak Igara.

Jedan od sportova koji uvijek izaziva najviše pažnje na olimpijskim igrama je košarka, posebno muški turnir.

Balkanske zemlje će u Parizu predstavljati Srbija i Grčka.

Srbija je u grupi sa selekcijama SAD, Južnog Sudana i Portorika.

Grčka je na putu do prvog učešća na olimpijskim igrama poslije 16 godina, pobjedila i selekcije Slovenije i Hrvatske.

Košarkaši Grčke su u vrlo teškoj grupi sa Kanadom, Australijom i Španijom.

Jedno od najvećih iznenađenja predolimpijskim kvalifikacionih košarkaških turnira je eliminacija Litvanije, koja je bila jedan od domaćina doigravanja.

Na OI u Parizu ćemo gledati neke nove sportove, poput brejkdensa ili brejkinga, a ovdje se podsjetite koji su uvedeni pred OI u Tokiju prije tri godine (neki su već ukinuti).

Odmah poslije olimpijskih igara slijede Paraolimpijske igre.

Prvi put u istoriji olimpijskih igara debitovaće novi sport - brejkdens:

Srbija

Od zemalja bivše Jugoslavije, najbrojniji tim ima Srbija.

Više od 100 srpskih reprezentativaca u različitim sportovima za sada je obezbjedilo put u Pariz ostvarivši olimpijsku kvotu.

Prva u nizu bila je strelkinja Zorana Arunović koja je normu ispunila još u oktobru 2022. osvojivši bronzu na Svjetskom prvenstvu u Kairu.

„Olimpijske igre u Parizu će biti moje četvrte Igre po redu, poslije Londona, Rija i Tokija, i nadam se da ću ovog puta doći kući sa medaljom", izjavila je prošle godine trofejna srpska reprezentativka u vazdušnom pištolju.

Marta 2023. pridružio joj se i Damir Mikec, srebrni strelac iz vazdušnog pištolja iz Tokija 2021.

Početkom juna učešće na najvećoj sportskoj smotri potvrdio je i najtrofejniji srpski teniser Novak Đoković, uprkos povredi koja ga je udaljila sa Rolan Garosa, ali je igrao na narednom grend slemu - Vimbldonu.

I Dušan Lajović ide u Pariz.

Njemu će ovo biti debi na olimpijskim igrama, dok je Đoković četiri puta nastupao i osvojio bronzanu medalju u Pekingu 2008.

U kolektivnim sportovima Srbija šalje muške i ženske reprezentacije u košarci i odbojci, a u borbi za treće uzastopno olimpijsko zlato učestvovaće i vaterpolisti.

Srpski košarkaši u grupi su sa SAD, Južnim Sudanom i Portorikom.

Odbojkaši Srbije su obezbjedili plasman poslije 12 godina i Igara u Londonu, kada su ispali u grupnoj fazi kao pretposljednji, zahvaljujući pobjedi Poljske Nikole Grbića, legendarnog srpskog reprezentativca, nad Kubom u Ligi nacija od 3:0.

Vizu za Pariz imaju, između ostalih, i najbolja srpska atletičarka i osvajačica bronze na OI u Riju u skoku udalj - Ivana Španović, rvač Mate Nemeš, srpski basketaši, šestoro džudista i troje tekvondoista.

Streljaštvo - Zorana Arunović (vazdušni pištolj), Damir Mikec (vazdušni pištolj), Lazar Kovačević (vazdušna puška)
Boks - Natalija Šadrina, Vakid Abrasov, Sara Ćirković
Atletika - Ivana Španović (skok udalj), Milica Gardašević (skok udalj), Angelina Topić (skok uvis), Adriana Vilagoš (bacanje koplja), Armin Sinančević (bacanje kugle) i Elzan Bibić (dugoprugaš)
Plivanje - Andrej Barna, muška plivačka štafeta 4×100 (Velimir Stjepanović, Andrej Barna, Nikola Aćin i Uroš Nikolić), Anja Crevar
Kajak - ženski i muški četverac
Košarka - ženska i muška reprezentacija
Veslanje - Jovana Arsić (ženski skif), Nikolaj Pimenov (muški skif), Nikolaj Pimenov i Martin Mačković (muški dubl skul)
Rvanje - Stevan Andrija Mićić (slobodni stil -57 kilograma), Hetik Cabolov (slobodni stil -74 kilograma), Mate Nemeš (grčko-rimski stil -67 kilograma), Aleksandar Komarov (grčko-rimski stil -87 kilograma), Georgi Tibilov (grčko-rimski stil -60 kilograma)
Odbojka - ženska i muška reprezentacija
3×3 (basket) - muška reprezentacija
Drumski biciklizam - žene i muškarci
Tekvondo - Aleksandra Perišić, Lev Korneev, Stefan Takov
Vaterpolo - muška reprezentacija
Džudo - Nemanja Majdov, Milica Nikolić, Marica Perišić, Aleksandar Kukolj, Milica Žabić, Strahinja Bunčić
Tenis - Novak Đoković, Dušan Lajović
Stoni tenis - Izabela Lupulesku


Hrvatska

Hrvatski olimpijski tim čini za sada više od 60 takmičara u više od 10 sportova.

Među najtrofejnijih kandidatima su braća Martin i Valent Sinković, dvojac bez kormilara koji je na prošlim Igrama u Tokiju 2021. osvojio zlato u ovoj veslačkoj disciplini.

Bili su zlatni i u Rio de Žaneiru 2016. u dvojcu na pariće, dok su četiri godine ranije u Londonu osvojili srebro kao dio četverca na pariće.

U timu je bio i Damir Martin, koji se srebrom okitio u Riju, a bronzom u Tokiju, u skifu.

Za Pariz ide i osvajačica olimpijskog zlata u bacanju diska 2012. i 2016. Sandra Elkasević, tada Perković, kao i olimpijski šampion iz Londona Đovani Cernogoraz, u disciplini trap.

Rukometaši i vaterpolisti su takođe obezbjedili vize za Francusku, kao i bronzani gimnastičar Tin Srbić na vratilu u Tokiju 2021.

Hrvati će imati i predstavnika i u takmičenju BMX biciklom - Martina Ranteša, a debitantkinja na OI biće i 44-godišnja stonoteniserka Ivana Malobabić.

Muška košarkaška reprezentacija igrala je doigravanje za plasman na OI, ali nije uspjela da se plasira.

Atletika - Bojana Bjeljac (maraton), Matea Parlov Koštro (maraton), Filip Pravdica (skok udalj), Filip Mihaljević (bacanje kugle), Sandra Elkasević (bacanje diska)
Boks - Gabrijel Veočić
Gimnastika - Aurel Benović (parter), Tin Srbić (vratilo)
Jedrenje - Šime i Mihovil Fantela (klasa 49), Palma Čargo (daska), Martin Dolenc (kajt), Elena Vorobjeva (klasa ILCA 7), Filip Jurišić (klasa ILCA 7),
Kajak i kanu - Anamarija Govorčinović, Matija Marinić (kanu na divljim vodama)
Plivanje - Jere Hribar, Nikola Miljenić, Jana Pavalić
Rukomet - muška reprezentacija
Stoni tenis - muškarci ekipno, Andrej Gaćina, Tomislav Pucar, Ivana Malobabić
Streljaštvo - Đovani Cernogoraz (trap), Miran Maričić (trostav)
Tekvondo - Marko Golubić, Ivan Šapina, Lena Stojković
Vaterpolo - muška reprezentacija
Veslanje - Damir Martin (skif), Martin i Valent Sinković (dvojac bez kormilara), Anton i Patrik Lončarić (dvojac bez kormilara)
BMX bicikl - Marin Ranteš


Slovenija

Nekoliko desetina sportista iz Slovenije predstavljaće ovu zemlju na Olimpijskim igrama u Parizu.

Odbojkaši ove zemlje zabilježiće olimpijski debi u Parizu ovog ljeta, baš kao i njihove rukometašice.

Na OI 2024. plasirali su se i rukometaši Slovenije koji će igrati u grupi sa Hrvatskom.

Benjamin Savšek, olimpijski šampion u slalomu na divljim vodama iz Tokija 2021, imaće priliko da odbrani titulu u istoj disciplini, a u trci za drugo uzastopno zlato u sportskom penjanju biće i Janja Garnbret.

Slovenački drumski biciklistički tim dobio je devet kvota OI u Parizu gdje će se takmičiti a najmanje šest učenika, četiri u muškoj i dvije u ženskoj konkurenciji, a predvodiće ih Tadej Pogačar, pobjednik ovogodišnje trke Điro d'Italija i Primož Roglič.

Roglič je prije tri godine u Tokiju osvojio zlato, a Pogačar bronzu.

Tadej Pogačar, osvajač ovogodišnje trke Điro d'ItalijaReuters
Tadej Pogačar, osvajač ovogodišnje trke Điro d'Italija
Streličarstvo - Žiga Ravnikar
Atletika - Matic Ian Guček (400 metara sa preponama), Anita Horvat (trka na 800 metara), Kristijan Čeh (bacanje diska), Tina Šutej (skok motkom). Napomena: Maruša Mišmaš-Zrimšek (3000 metara sa preprekama - stiplčez) neće moći da se takmiči u Parizu zbog povrede.
Kajak i kanu - Benjamin Savšek, Peter Kauzer, Eva Terčelj, Eva Alina Hočevar
Biciklizam - najmanje šest takmičara (četiri muška i dva ženska)
Golf - Ana Belac
Gimnastika - Lucija Hribar, Ekaterina Vedeneeva
Rukomet - muška i ženska reprezentacija
Džudo - Andreja Leški, Anka Pogačnik, Kaja Kajzer
Veslanje - Isak Žveglj (skif)
Jedrenje - Toni Vodišek (kajt), Lina Eržen (klasa IQFoil), Žan Luka Zelko (klasa ILCA 7), Lin Pletikos (klasa ILCA 6) Tina Mrak i Jakob Božič (mešovito klasa 470)
Sportsko penjanje - Janja Garnbert, Mia Krampl, Luka Potočar
Plivanje - Neža Klančar, muška plivačka štafeta 4×100
Stoni tenis - Darko Jorgić, Deni Kožul, muškarci ekipno
Tekvondo - Patrik Divkovič
Odbojka - muška reprezentacija


Bosna i Hercegovina

Najveća nada olimpijskog tima Bosne i Hercegovine je Lana Pudar, plivačica iz Mostara, koja je i prva ostvarila normu za Pariz u disciplini 200 metara leptir.

Potom su joj se pridružile i džudistkinje Larisa Cerić i Aleksandra Samardžić, kao i plivač Jovan Lekić i atletičar Mesud Pezer.

Cerić se treći put kvalifikovala na OI, a sada je, kako kaže, bilo najteže, dok Samardžić debituje.

„Ovo su moje prve Olimpijske igre. Pokušavala sam da ispunim normu i za prethodne, ali zbog povreda nisam uspjela", ističe Aleksandra Samardžić.

Plivanje - Lana Pudar, Jovan Lekić
Džudo - Larisa Cerić, Aleksandra Samardžić
Atletika - Mesud Pezer (bacanje kugle)


Crna Gora

Crnogorski vaterpolisti igraće peti uzastopni put na olimpijskim igrama i to u grupi sa još tri balkanske reprezentacije - Hrvatskom, Rumunijom i Grčkom.

Olimpijsku normu prvi je početkom godine ostvario jedriličar Milivoj Dukić, koji će se nadmetati u Marseju, a vajld kartu je dobila i Danka Kovinić „po kriterijumu pripadanja naciji koja na olimpijskom teniskom turniru veoma retko ima takmičare".

Vaterpolo - muška reprezentacija
Jedrenje - Milivoj Dukić (klasa ILCA7)
Tenis - Danka Kovinić


Sjeverna Makedonija

Sjeverna Makedonija će imati nekoliko sportista u Parizu.

Dario Ivanovski će 10. avgusta 2024. trčati maraton, Anastasija Mojsovska takmičiće se u streljačkoj disciplini - vazdušna puška na 10 metara, dok će Milijana Relik boriti za medalju u tekvodnou.

Edi Šerifovski će u džudou (kategorija do 81 kilograma) probati da donese medalju ovoj zemlji, a Vladimir Egorov u rvanju.

Atletika - Dario Ivanovski (maraton)
Streljaštvo - Anastasija Mojsovska (vazdušna puška)
Tekvondo - Milijana Relić
Džudo - Edi Šerifovski
Rvanje - Vladimir Egorov


Kosovo

Kosovo na OI 2024. u Parizu šalje petoro džudista: Akila Đakovu, Lorijanu Kuku, Lauru Faliju i osvajačiće olimpijskog zlata iz Tokija - Distriju Krasnići (do 48 kilograma) i Noru Đakovu (do 57 kilograma).

Ostatak Balkana

Učešće na ovogodišnjim Igrama obezbedilo je više desetina sportista iz Grčke između ostalog i ženska i muški vaterpolisti i osvajač zlatne medalje u Tokiju 2021. u skoku udalj Miltijadis Tentoglu.

Prvi put poslije Olimpijskih igara u Pekingu 2008, u Parizu će učestvovati i muška košarkaška reprezentacija Grčke.

Tu je i zlatni veslač sa prošlih OI - Stefanos Duskos, ujedno i prvi nosilac ovogodišnje olimpijske baklje.

Albanija će imati predstavnike u tri od šest kategorija rvanja slobodnim stilom - Zelimhana Abakarova, Islama Dudaeva i Čermena Valijeva.

Na Igrama će se nadmetati i više desetina bugarskih takmičara, dok će zlatnu medalju pokušati da obrani bugarski ženski tim u ritmičkoj gimnastici.

Rumuniju će predstavljati više od 100 takmičara, među njima i reprezentativci ove zemlje u vaterpolu.